Your browser does not support JavaScript!

Permanentne piękno, czyli kilka słów o pielęgnacji stołu


Piękny początek

Pojawienie się w domu nowego stołu to moment radosnej celebracji i licznych zachwytów nad jego pięknem, które traktowane jest jako największa wartość danej przestrzeni. Przez kilka pierwszych dni nowy nabytek staje się obiektem istnie świętym, otoczonym szczególną troską i dbałością o każdy detal. Nie do pomyślenia jest wówczas siadanie na nim, jedzenie bez podkładek, rysowanie, czy wykonywanie innych ryzykownych czynności, a jego codzienne czyszczenie przynosi wówczas nieopisaną przyjemność.

Jednak dni mijają, a ulubiony mebel odchodzi w zapomnienie i staje się jedynie jednym z wielu sprzętów w całym mieszkaniu. Oczywiście nie ma w tym nic szczególnie złego, natury ludzkiej nie zmienimy, aczkolwiek chcielibyśmy zaszczepić w Was kilka niesamowicie istotnych zasad, które pomogą Wam zadbać o Wasze stoły i zatrzymać ich piękno na zawsze.

Stół drewniany do nowoczesnego mieszkania, stół dębowy

Co wpływa na wygląd stołu?

Aby w pełni zrozumieć sens pielęgnacji stołu, należy mieć świadomość szczególnej specyfiki jego wykonania. Drewno jest materiałem naturalnym posiadającym zróżnicowane odcienie, zakrzywienia włókien, kolorystykę, słoje, ilość sęków oraz promienie rdzeniowe zależne od warunków siedliskowych drzewa, z którego zostały pozyskane. Odcień barwy powierzchni mebli z litego drewna i fornirów naturalnych zmienia się z upływem czasu w wyniku działania światła. Zimno, ciepło i wilgoć również mają wpływ, gdy jest sucho – drewno kurczy się, a kiedy wilgotno – rozszerza.

Wszystkie wymienione elementy znacząco oddziałują na warstwę wizualną stołu, która wraz z upływem czasu nieustannie niszczeje. Jednak spokojnie, wszystko w Waszych rękach, odpowiednia kosmetyka powierzchni mebli i ich regularna konserwacja pozwoli zatrzymać proces niszczenia i zapewnić im wieczne piękno.

darmowe próbki drewna na stół

Codzienna pielęgnacja stołu – podstawa podstaw

„Mały krok dla człowieka, wielki krok dla stołu” – niech właśnie te słowa przyświecają Waszym działaniom względem ukochanego mebla i przypominają o konieczności codziennej pielęgnacji stołu. Kilka zupełnie niezauważalnych przez Was ruchów, które zajmują mniej niż minutę, dla stołu znaczą naprawdę wiele. Zapytacie zatem co dokładnie robić? Odpowiadamy!

  1. Jeśli chcesz przetrzeć stół używaj jedynie suchej lub lekko wilgotnej ściereczki. Nigdy nie zastępuj jej ostrymi gąbkami, szorstkimi czyścikami czy szczotkami – ostrym rzeczom mówimy stanowcze nie!
  2. Wszelkie mokre plamy jak najszybciej wytrzyj do sucha przy użyciu ściereczki tekstylnej lub papierowej.
  3. Nigdy nie pozostawiaj plam i zabrudzeń spożywczych aż do wyschnięcia, staraj się usuwać je jak najszybciej.
  4. Zawsze wycieraj stół zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna.
  5. Chroń powierzchnię blatu przed gorącymi i ostrymi przedmiotami, stosując podkładki i maty pod garnki, kubki, talerze.
  6. Unikaj umieszczania stołu bezpośrednio w świetle słonecznym, w pobliżu lub bezpośrednim kontakcie źródeł ciepła.

To jedynie 6 prostych i niewymagających zasad, które znacząco wpłyną na żywotność Waszych mebli.

Zachowaj piękno na dłużej

Konserwacja i odświeżanie mebli olejowanych nie jest trudne oraz nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Z powodzeniem możesz odświeżyć swój stół stosując się do poniższych zaleceń oraz instrukcji użytkowania środków do pielegnacji mebli olejowanych. Oleje są produktem na bazie naturalnych składników i z założenia cały czas wnikają wgłąb drewna. Po jakimś czasie mogą powstać cechy takie jak: szorstkość, matowe miejsca, przebarwienia, wytarte lub błyszczące brzegi, plamy, lekkie zarysowania. Wówczas należy zastosować środki do konserwacji mebli olejowanych.

W przypadku większości dostępnych na rynku olejów do drewna należy zastosować następujące kroki:

  1. Odpylić powierzchnię mebla.
  2. Nanieść równomiernie, miękką szmatką niewielką ilość oleju do pielęgnacji i pozostawić na kilka minut.
  3. Wytrzeć jego nadmiar do sucha.
  4. Meble zostawić do wyschnięcia na 24 godziny.
  5. W przypadku bardziej porowatego drewna, czynność powtórzyć po 2–3 dniach.
  6. Wszelkie uszkodzenia powierzchni olejowanych (np. plamy z czerwonego wina, zadrapania) zeszlifować papierem o granulacji P240 lub P320 zgodnie z rysunkiem drewna przed olejowaniem.

6 szybkich kroków, a efekt fenomenalny. Nie dajcie się prosić i podarujcie ukochanym stołom długie lata pełnowymiarowego piękna!

Select your currency