Jaki powinien być stół do jadalni? Dziś chcielibyśmy przybliżyć Wam nieco temat wyboru odpowiedniego stołu do jadalni. Jest to niezwykle istotne, aby nasz wybór był właściwy, ponieważ stół w jadalni jest jednym z najważniejszych mebli w domu. To przy nim siadamy zazwyczaj do świąt, rodzinnych obiadów, czy po prostu, żeby porozmawiać. Odpowiedni stół potrafi stworzyć klimat nie tylko w kwestii wystroju, ale także potrafi zbudować wyjątkową atmosferę. Są 3 najważniejsze czynniki, którymi należy się kierować podczas wyboru stołu do jadali.
Wielkość stołu do jadalni
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wyborze stołu jadalnego jest wybranie zbyt dużego (kiedy to ledwie można obejść stół) lub zbyt małego (ledwo można go zauważyć). Jeśli posiadasz małą jadalnię, warto pomyśleć o ustawieniu stołu przy ścianie. Jeżeli jednak Twoja jadalnia jest spora, wtedy śmiało ustaw stół na środku, aby zajmował centralną część pomieszczenia. Określenie, jaki rozmiar jest odpowiedni dla Ciebie, to proces dwukierunkowy: z jednej strony jaki rozmiar najbardziej pasuje do Twojej przestrzeni, a z drugiej musimy przemyśleć, jaki rozmiar będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej rodziny. aby wybrać odpowiedni stół do jadalni musimy wiedzieć ile miejsca potrzebne jest dla jednej osoby.
Aby każdy zasiadający przy stole czuł się komfortowo powinien mieć dla siebie około 60 cm szerokości stołu i 40 cm w głąb, aby mógł swobodnie postawić swój talerz, sztućce i szklanki. Należy też pamiętać, aby między osobami siedzącymi naprzeciwko pozostało 25 cm na potrawy czy napoje. Kolejną kwestią jest wysokość stołu do jadalni, która powinna wynosić około 75-80 cm (w zależności od rodzaju krzeseł i długości naszych nóg ;)) Warto też zwrócić uwagę na to, aby nie był on też za blisko ściany, czy innego mebla. Gdy odpowiednio go ustawimy zagwarantuje nam to, że będziemy mogli komfortowo się przy nim poruszać i odejść od niego bez problemu. Minimalna odległość, która pozwoli odsunąć krzesło i wstać to 55 cm. Jednak aby zrobić to z pełną swobodą potrzebujemy 75 cm. Jeżeli chcemy mieć możliwość przejścia między stołem, a ścianą potrzebne nam wtedy będzie około 110 cm.
Kształt stołu do jadalni
Rzeczywisty kształt blatu może mieć ogromny wpływ nie tylko na wygląd stołu w przestrzeni, ale także na to, czy będzie on spełniał swoją funkcję. Dlatego przedstawimy Wam zarówno zalety jak i wady, najpopularniejszych kształtów stołu do jadali.
Stół prostokątny do jadalni
Jest on bardzo praktyczny, szczególnie jeśli posiada opcję rozkładania. Plusem niewątpliwie jest to iż taki rodzaj stołu, zawsze prezentuje się dostojnie i elegancko, ale także przytulnie i tradycyjnie. Prostokąty stół idealnie wpasuje się w wiele rodzajów wnętrz, zarówno klasyczny, nowoczesny czy nawet góralski. Przy takim stole bez problemu zmieści się 6, 8 czy 12 osób. Każdy będzie miał odpowiednią ilość miejsca, co pozwoli wygodne biesiadowanie. Wadą z kolei jest to, że prostokątny stół do jadalni zajmuje sporo miejsca, a więc wymaga sporej przestrzeni. Dodatkowo dochodzą ostre narożniki, nie będzie zatem najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi.
Stół kwadratowy do jadalni
Naszym zdaniem to dobre rozwiązanie dla niedużej, np. 4-osobowej rodziny, która nie jest fanem urządzania dużych imprez, a dla której stół prostokątny jest za duży. Kwadratowy stół to praktyczny wybór. Nie ma znaczenia, w którym miejscu go postawimy, czy dostawimy go bezpośrednio do ściany czy w pewnym oddaleniu. Jednak zawsze pozwala stworzyć równoległe przejścia między meblami i perfekcyjnie zagospodarowuje dostępną przestrzeń. Kwadratowe stoły świetnie pasują przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz, ale także tych w rustykalnym, sielskim klimacie. Ich wadą jest to, że mieszczą niewielką ilość osób, a także tak jak w poprzednim wypadku posiadają ostre rogi.
Okrągły stół do jadalni
Okrągłe stoły do jadalni wyglądają pięknie, a dodatkowo optycznie zajmują mniej miejsca niż inne. Ważne jest to, że przy takim rodzaju stołu wszystkie miejsca są równoważne. jego niewątpliwą zaletą jest brak kantów i ostrych rogów co na pewno zachęca do zakupy osoby, które posiadają dzieci. Kolejnym plusem jest to, że zajmuje mało miejsca. Okrągły stół wydaje się idealny, ale pamiętajmy, że postawić go możemy jedynie na środku pomieszczenia. Dostawiony do ściany traci na funkcjonalności i nie wygląda najlepiej.
Materiał stołu do jadalni
Drewniany stół do jadalni
Jako zagorzali miłośnicy drewna, nie będziemy ukrywali, że wybór drewnianego stołu do jadalni jest dla nas oczywisty 🙂 . Dlaczego? Drewniany stół wprowadza do wnętrza ciepło, a wnętrze staje się od razu przytulniejsze. Stół wykonany z dobrej jakości drewna jest odporny na ścierane i łatwo utrzymać go w czystości. Kolejną zaletą jest uniwersalizm. Dobrze spełni swoją rolę w tradycyjnym, klasycznym wnętrzu, któremu doda uroku i podkreśli jego estetykę. Świetnie odnajdzie się też w prosto, elegancko i minimalistycznie zaprojektowanej kuchni.
Za wyborem drewna przemawiać będzie łatwość w obróbce. Tego typu blat możemy dowolnie wycinać, dopasować do projektu kuchni. Bez względu, jaki kształt mu nadamy, a także, jaki rodzaj wykończenia wybierzemy, drewno zapewni naszej kuchni naturalny charakter. Jedynym minusem drewnianego stołu do jadalni jest konieczność odświeżenia co jakiś czas powierzchni blatu. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem blatu olejowanego, który bez problemu samodzielnie odświeżymy w domowym zaciszu bez specjalistycznego sprzętu i umiejętności. O tym jak samodzielnie odświeżyć olejowany stół napiszemy w kolejnym poście.
[button link=”https://smreki.com/sklep/” color=”black”] Zobacz nasze stoliki![/button]
Szklany stół do jadalni
Niewątpliwą zaletą stołu ze szklanym blatem jest jego oryginalny wygląd, ale również szeroki wybór na rynku. Nieważne na jaki model się pokusisz, będzie on stanowił świetne dopełnienie Twojego wnętrza. Może być on nie tylko funkcjonalny, ale służyć także jako ozdoba.
Wbrew pozorom nie trzeba bać się o jego wytrzymałość, ponieważ większość z nich wykonana jest ze szkła hartowanego. Zatem nie tak łatwo jest go rozbić. Jednak warto też wiedzieć, że nie należy się zbytnio martwić, gdy okaże się, że stół Twoich marzeń jest ze zwykłego szkła. Ono również jest odpowiednio odporne. Wielkim plusem szklanych stołów jest to, że bardzo łatwo i szybko się je czyści. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalnych środków czyszczących. Minusem jest to, że niestety trzeba robić to codziennie. Oczywiście, można tego nie robić, jednak należy pamiętać, że na szklanym stole będzie widoczna każda plamka i zabrudzenie.
Mamy nadzieję, że choć trochę rozświetliliśmy Wam sytuację i gdy będziecie stali przed wyborem stołu do jadalni, skorzystacie z naszych rad !
Pamiętajcie, życie toczy się wokół stołu !
Smreki